Venulektazje — co się kryje pod tą nazwą?

Venulektazje — co się kryje pod tą nazwą?

Venulektazje to medyczna nazwa potocznych pajączków, a więc poszerzonych i pękających naczynek krwionośnych, które wbrew pozorom nie są jedynie problemami natury estetycznej, ale często stanowią jeden z pierwszych objawów zaburzeń krążenia, które wymagają odpowiedniej profilaktyki i leczenia.

Pajączkinajczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, jednak równie często występują w okolicach twarzy, dekoltu oraz rąk. Rzadziej pajączki pojawiają się na brzuchu, tułowiu, a także na plecach. Pajączki w terminologii medycznej często znane są pod nazwą venulektazji lub teleangiektazji. Pojawienie się pajączków jest jednym z najczęstszych problemów, z którym zgłaszają się pacjentki do gabinetu flebologa. Nikt nie powinien bagatelizować zmian w układzie krwionośnym — powinny one zostać poddane badaniu lekarskiemu oraz badaniu USG Doppler. Wraz z pajączkami na kończynach dolnych mogą współwystępować inne objawy, np. męczliwość nóg, ociężałość oraz bóle nóg. W grupie zwiększonego ryzyka powstania pajączków znajdują się kobiety, ponieważ pajączki najczęściej pojawiają się na skutek zmian hormonalnych, np. stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zwiększoną ilość pajączków można również zaobserwować u kobiet w ciąży, a także u kobiet zmagających się z menopauzą.

Oczywiście na powstawanie pajączków ma wpływ również sam styl życia, a więc długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej, a także niektóre zabiegi kosmetyczne, np. depilacja z wykorzystaniem gorącego wosku lub zabiegi z użyciem baniek chińskich. Warto wiedzieć, że venulektazje i teleangiektazje mogą być skutecznie leczone, jednakże wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia od lekarza flebologa. Każda terapia powinna rozpocząć się od badania USG Doppler w celu znalezienia przyczyny niewydolności żylnej, a także opracowania skutecznego planu zabiegowego. Brak takiego badania może wpłynąć na niską efektywność terapii lub wystąpienie powikłań. Najczęstszym sposobem leczenia jest skleroterapia kompresyjna lub laseroterapia przezskórna. Zabieg usuwania pajączków powinien być przeprowadzony przez lekarza flebologa, który posiada odpowiednią wiedzę zabiegową w leczeniu zmian naczyniowych.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Maszyny cukiernicze i piekarnicze Hasborg

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
DMD tonery i tusze do drukarek

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Klinika Naczyniowa Doppler Instytut Warszawa

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Polski prawnik w UK

Polski prawnik w UK

Jak wybrać idealną salę weselną?

Jak wybrać idealną salę weselną?

Techniki geotargetingu dla firm rzeszowskich – połączenie lokalnego marketingu i pozycjonowania

Techniki geotargetingu dla firm rzeszowskich – połączenie lokalnego marketingu i pozycjonowania