Na co zwrócić uwagę kupując papier do drukarki?

Na co zwrócić uwagę kupując papier do drukarki?

Mimo postępującej cyfryzacji wciąż wiele firm potrzebuje i pracuje na dokumentacji papierowej. Drukarka jest sprzętem, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące biuro. Jednak poza dobrym jakościowo sprzętem drukującym ważny jest też sam papier do druku. Także od niego będzie zależało to jak firmowe dokumenty będą się prezentowały. Wbrew powszechnej opinii że każdy papier do drukarki jest taki sam - wcale tak nie jest. Papiery do drukarki różnią się między sobą a to sprawia, że jego wybór nie jest oczywisty. Zatem na co zwrócić uwagę kupując papier do drukarki? Odpowiedź w artykule.

Parametry papieru do drukarki

Kupując papier do drukarki warto wziąć pod uwagę to jakie ma parametry. Znając specyfikację danego produktu dużo łatwiej jest wybrać to co będzie najbardziej odpowiadać indywidualnym potrzebom. Jedną z cech na które warto zwrócić uwagę przy wyborze papieru do druku jest jego grubość. Im grubsza kartka tym jest ona bardziej sztywna. Ma to wpływ na to jak papier będzie reagował na zginanie. Minimalna gramatura rekomendowana dla papieru do drukarki to 80g/m2. Jest on lekki , delikatny i niedrogi. Z tego też względu najczęściej tego typu papier wybiera się do użytku domowego. Do wydruku firmowych dokumentów lepszy będzie papier o grubości 90g/m2. Jeżeli zamierzamy drukować wizytówki, dyplomy lub certyfikaty wtedy najlepiej wybrać papier o gramaturze od 160 do nawet 350 g/m2. Kolejnym ważnym aspektem który należy wziąć pod uwagę wybierając papier do drukarki jest jego klasa i format. Określenie klasy opiera się na tym jak bardzo jest on biały. Przyjęło się że papier klasy A jest najbardziej biały, B jest o średniej jasności natomiast C jako papier ekonomiczny jest z nich najmniej jasny. Wymiary papieru określa natomiast jego format. I tu najczęściej wybieraną opcją jest A4 o wymiarach 210 x 297 mm. Wybrać można też inne wymiary w zależności od tego co chcemy drukować. Kolejnym parametrem papieru do druku jest jego gładkość, która bardzo wpływa na jakość wydruku. Ponadto bardziej gładka kartka lepiej odwzoruje kolory i detale. Często papier do drukarki pokrywany jest specjalną powłoką.

Wybór papieru zależny od rodzaju drukarki

Poza parametrami które należy wziąć pod uwagę wybierając papier do druku ważne jest także jego dopasowanie do rodzaju drukarki. Choć oczywiście można wybrać tzw. papier uniwersalny o gramaturze 80g/m2 i niewysokiej cenie to jednak nie zawsze będzie on kompatybilny z urządzeniem, którego używamy przez co druk może być nietrwały lub nieestetyczny. Papier do drukarki atramentowej musi mieć grubość nie niższą niż 80g/m2. Przy jego wyborze warto też zwrócić uwagę na strukturę, która może wpływać na nierównomierne wchłanianie się tuszu. Do drukarki laserowej najlepszy będzie papier o nieco wyższej gramaturze od 90 do nawet 120 g/m2. Ponadto warto zwrócić uwagę by dopasować papier do kolorystyki wydruku. Można więc postawić albo na papier do druku w szarości albo do druku w kolorze.

Opinie (1)

Tadeusz

2022-04-01 07:21:11

Adres IP:

*.*.*.119

Dzięki za cenne informacje przekazane w artykule, teraz już będę wiedział na co zwrócić uwagę przy zakupie papieru do drukarki.

Zobacz firmy

Maszyny cukiernicze i piekarnicze Hasborg

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
DMD tonery i tusze do drukarek

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Klinika Naczyniowa Doppler Instytut Warszawa

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Wybór odpowiedniej maszyny pakującej dla Twojego biznesu

Wybór odpowiedniej maszyny pakującej dla Twojego biznesu

Na co zwrócić uwagę kupując papier do drukarki?

Na co zwrócić uwagę kupując papier do drukarki?

Wykorzystanie drukarek 3D do dekoracji ciastek: przyszłość cukiernictwa

Wykorzystanie drukarek 3D do dekoracji ciastek: przyszłość cukiernictwa