Kodeks karny skarbowy

Kodeks karny skarbowy

Najczęstszą zmorą każdego podatnika jest urząd skarbowy. Obowiązujące w fiskusie nieprzekraczalne terminy są wiążące i należy o tym pamiętać. Niezłożenie danego wniosku w wyznaczonym czasie może mieć niekiedy bardzo poważne konsekwencje. W niektórych sytuacjach jednakże, pomimo panujące dookoła biurokracji istnieje cień szansy na to, że uda się uniknąć skutków feralnego zapomnienia.

 W celu egzekwowania wszelkich wykroczeń podatniczych sporządzono odpowiednie przepisy i regulacje zawarte w kodeksie karnym skarbowym. Najczęściej stosowanym narzędziem jest grzywna. To jak wysoka ona będzie zależy od charakteru czynu. A można mówić o dwóch zasadniczych odmianach niedopatrzeń. Po pierwsze, gdy przekroczenie terminu złożenia deklaracji było zrobione świadomie i celowo, po to by wyraźnie uszczuplić podatek. Coś takiego uznawane jest już za występek przestępczy. Jak zakończy się taki przypadek zależy od wysokości kwoty, którą próbowało się zataić. Wielokrotnie grozi za to nawet kara pozbawienia wolności.

Po drugie z kolei, nierzadko dochodzi po prostu do przypadkowego zapomnienia o uregulowaniu spraw z fiskusem. Wtedy, jako, że czyn wykonany był niecelowo, kary są nieco niższe. W związku z tym, dochodzi tu przeważnie do wyliczenia stosownych odsetek za każdy dzień zwłoki. Czasami są jednakże wyjątki, kiedy to podatnikowi udaje się ujść na sucho. Otóż może on to zdziałać składając pismo, tzw. czynny żal. Taki dokument jest stwierdzeniem i przyznaniem się do popełnienia czynu niedozwolonego prawnie.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Maszyny cukiernicze i piekarnicze Hasborg

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
DMD tonery i tusze do drukarek

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Klinika Naczyniowa Doppler Instytut Warszawa

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Wprowadzenie do Google Search Console

Wprowadzenie do Google Search Console

Okna energooszczędne PVC

Okna energooszczędne PVC

Wesele w stylu rustykalnym - czym jest i gdzie warto?

Wesele w stylu rustykalnym - czym jest i gdzie warto?